23.teden nosečnosti: simptomi nosečnosti in razvoj otroka

Čas branja: 4 min.

23 tednov nosečnosti je koliko mesecev?

calendar icon circle

6. mesec (2. trimesečje)

foetus icon

Razvoj otroka v 23. tednu nosečnosti

Vaš otročiček zdaj postaja polnejši, čeprav tega morda vaš trebušček ne kaže.

pregnancy navigation icon

23. teden nosečnosti

V tem času se pazite kung-fu gibov svojega otročiča.

milk icon

Kalcij

Poskrbite, da zaužijete dovolj tega naravnega notranjega oklepa.

Razvoj otroka v 23. tednu nosečnosti

Foetus Pregnancy Week 23

Kako je videti moj otrok? Kakšna je njegova velikost?

V 23. tednu nosečnosti je vaš otrok dosegel dolžino približno 20 cm in tehta približno 450 g, kar je približno enako velikosti grenivke1.

Vaš otrok zdaj hitro pridobiva težo. V tej fazi je otrokova koža še vedno prosojna in se zdi, kot da mu je malce prevelika. To je zato, ker raste hitreje kot njegovo telo, ki jo nato s kopičenjem maščob in rastjo dohiti. Ko se otroku začne kopičiti maščoba, njegova koža izgubi občutljivi prosojni videz ter postane bolj polna in čvrsta2.

Zdaj bi že morali občutiti redno gibanje svojega otroka. Poleg brcanja, zvijanja, obračanja in raztezanja lahko vaš otročič zdaj kdaj pa kdaj zagrabi tudi popkovino, če ta poteka blizu njegove roke.

Otrokove okončine so zdaj v pravem sorazmerju, vaše malo bitjece pa postaja vedno bolj podobno ljubkemu dojenčku, ki ga pričakujete. V naslednjih nekaj tednih boste čutili premike teh daljših okončin, saj je otrok še naprej zelo aktiven. Morda bodo nekateri otrokovi gibi vidno premaknili tudi vaš trebušček.

Nosečnost v 23. tednu (drugo trimesečje)

Kaj se dogaja v vašem telesu?

Zdaj ko ste čez polovico nosečnosti, boste opazili, da vaš otrok resnično hitro raste. Morda boste občutili bolečine, ko se prsni koš širi, da se prilagodi vašemu rastočemu otroku. Bolečina bo še bolj izrazita, če se vaš malček odloči vaditi kung-fu in vas z vso močjo dregne v rebra.

Če ste aktivni in telovadite, vam to lahko pomaga ohranjati udobje, še posebej pa je to koristno pri premagovanju bolečin v hrbtu, ki so v nosečnosti pogoste. Priporočljiva je predporodna joga ali vodna vadba (nežna vadba v vodi) z usposobljenim vaditeljem3. Taka vadba lahko pomaga pri krepitvi mišic, da lahko bolje podpirajo hrbet.

Zaradi otrokove rasti se lahko pojavi tudi težko dihanje. Maternica se še naprej pomika navzgor in sčasoma pritisne na trebušno prepono, mišico pod prsnim košem, ki uravnava dihanje. Ta pa posledično pritiska tudi na pljuča4.

To težavo si lahko olajšate tako, da stojite pokončno (to pomaga tudi ublažiti bolečine v hrbtu, ki se pojavijo, ker nosite še eno osebo) ali pa tako, da popolnoma razbremenite noge in se sproščate ob knjigi ali filmu.

Simptomi nosečnosti v 23. tednu

Pregnant-woman-feeling-sick

Medenični predel je bolj prekrvavljen, zaradi česar lahko telo proizvaja vaginalni izcedek, imenovan levkoreja, ki skrbi za čistočo nožnice in preprečuje okužbe. Če opazite, da začne imeti močan vonj, spremeni barvo ali strukturo, gre morda za okužbo in morate obiskati babico5.

Te prebavne težave nastanejo zaradi, ko otročiček raste in zasede del prostora, ki ga zavzema vaš želodec, ter zaradi spreminjajočih se hormonov6.

Verjetno so za to spet krivi hormoni. Običajno je jemanje paracetamola med nosečnostjo varno, vendar vedno v najmanjšem možnem še učinkovitem odmerku in za čim krajše obdobje7.

Zaradi večje količine krvi v telesu in burnega delovanja hormonov vam je lahko močno vroče. Pa ne vedno v najboljšem pomenu. Nosite ohlapna, zračna oblačila in pazite, da pijete dovolj ohlajene vode8.

Braxton-Hicksovi popadki, znani tudi kot lažni popadki, se pojavijo, ko se maternica skrči in sprosti. Na ta način vaše telo »vadi« za porod in to ni razlog za skrb. Nekatere ženske jih niti ne opazijo9.

Za preskrbo otroka boste potrebovali dodaten vnos železa. Znaki pomanjkanja železa so občutek utrujenosti in bledoličnost8. O jemanju dodatka železa se posvetujte z babico.

Pazite na vnos kalcija

Kalcij je pomemben mineral in mora biti ključni del vaše prehrane. Odrasle ženske potrebujejo 700 mg kalcija dnevno, ne glede na to, ali so noseče ali ne10, medtem ko je priporočena dnevna količina za mladostnice med 11. in 18. letom starosti večja, in sicer znaša 1000 mg11. Po izsledkih ene od raziskav lahko ustrezen vnos kalcija v nosečnosti pomaga zmanjšati tveganje za preeklampsijo in prezgodnji porod12. Na srečo kalcij najdemo v številnih živilih; viri kalcija so med drugim:

Grated Cheese
  • žita za zajtrk, obogatena s kalcijem
  • mlečni izdelki, vključno s pasteriziranim mlekom, jogurtom in trdim sirom, kot je čedar (ne mehki modri sir ali mehki sir z belo skorjo)
  • ribe z užitnimi kostmi (npr. sardine)
  • oreščki in semena, zlasti mandlji in sezam
  • fige ali suhe marelice
  • zelena zelenjava, kot sta kodrolistni ohrovt ali špinača
  • tofu
  • s kalcijem obogatene alternative mleka, kot npr. določene vrste ovsenega mleka

Telo kalcija ne more proizvajati, zato ga lahko pridobimo le s prehrano. Če s prehrano ne dobite dovolj kalcija, bo telo začelo porabljati lastne zaloge kalcija, kar lahko vpliva na zdravje vaših kosti.

ZNANOST O KALCIJU

Pripravilo podjetje Nutricia

Če vprašate kogar koli, za kaj je koristen kalcij, boste vedno dobili odgovor »za zobe in kosti«. Navsezadnje se 99 % kalcija v človeškem telesu uporabi prav za to1. Vendar pa ne smemo zanemariti preostalega 1 %. Ta majhna količina doseže domala vse: Skoraj vsaka celica v našem telesu na nek način uporablja kalcij13, z napredovanjem nosečnosti pa se sposobnost telesa, da absorbira kalcij, povečuje14.

Ta izjemni mikromineral je odgovoren tudi za pomembne funkcije, kot so krčenje mišic (vključno s srcem), izločanje nevrotransmiterjev, prebava in strjevanje krvi. Kalcij podpira tudi neskeletne strukture, vključno z membranami15.

Če med nosečnostjo jemljete zdravila za nadomeščanje ščitničnih hormonov, o tem takoj obvestite zdravnika ali babico. Dodatki kalcija in železa lahko zavirajo absorpcijo sintetičnega ščitničnega hormona16.

  1. Murkoff H, Mazel S. What to Expect When You’re Expecting. 4th ed. London: Simon & Schuster Ltd, 2009. p. 261.
  2. Deans A. Your New Pregnancy Bible, The experts’ guide to pregnancy and early parenthood. 4th ed. London: Carroll & Brown Publishers Limited, 2013. p. 41.
  3. NHS UK. Back pain in pregnancy. [Online] Available at: https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/backache-pregnant/ Page last reviewed: 14 February 2018. Next review due: 14 February 2021.
  4. Babycentre. Breathlessness in pregnancy. [Online] Available at: https://www.babycentre.co.uk/a219/breathlessness-in-pregnancy Last reviewed: November 2017
  5. NHS UK. Vaginal discharge in pregnancy. [Online] Available at: https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/vaginal-discharge-pregnant/ Page last reviewed: February 2018. Next review due: February 2021
  6. NHS UK. Start4life. Week 25 – your second trimester. [Online] Available at: https://www.nhs.uk/start4life/pregnancy/week-by-week/2nd-trimester/week-25/ [Accessed December 2019]
  7. NHS UK. Can I take paracetamol when I’m pregnant? [Online] Available at: https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/can-i-take-paracetamol-when-i-am-pregnant/ Page last reviewed: 1 June 2018. Next review due: 1 June 2021.
  8. Tommy’s. 10 common pregnancy complaints. [Online] Available at: https://www.tommys.org/pregnancy-information/im-pregnant/early-pregnancy/10-common-pregnancy-complaints Page last reviewed: April 2018. Next review due: April 2021
  9. Tommy’s UK. Braxton Hicks. [Online] Available at: https://www.tommys.org/pregnancy-information/labour-birth/braxton-hicks Page last reviewed: July 2019. Next review due July 2022.
  10. Department of Health. Report on Health and Social Subjects 41. Dietary Reference Values for Food Energy and Nutrients for the United Kingdom. London: TSO, 1991.
  11. British Nutrition Foundation. Calcium Counts. [Online] Available at: https://www.nutrition.org.uk/attachments/article/874/Calcium%20counts_final_20.08.18.pdf Page last reviewed: August 2018. Next review due: August 2021.
  12. Hofmeyr GJ et al. Calcium supplementation during pregnancy for preventing blood pressure disorders and related problems. Cochrane Database Syst Rev, 2018, Issue 10
  13. University of Wisconsin School of Medicine and Public Health. Why is Calcium important. [Online] Available at: https://www.medicine.wisc.edu/rheumatology/why-calcium-important [Accessed December 2019]
  14. Kumar A, Kaur S. Calcium: A Nutrient in Pregnancy. J Obstet Gynecol India 2017;67:313–318
  15. National Institute of Haematology and Blood Transfusion, 1113 Budapest, Hungary. G.Gárdos. The role of calcium in red cell membrane transport processes introduction. [Online] Available at: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780080268187500245 [Accessed December 2019]
  16. The Mayo Clinic. Can calcium supplements interfere with hypothyroidism treatment? Todd B. Nippoldt, M.D. [Online] Available at: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypothyroidism/expert-answers/hypothyroidism/faq-20058536 [Accessed December 2019]

Zadnji pregled : 14.01.2020

Sorodni članki

Imate vprašanja o hranjenju in prehrani?

Naše babice, nutricionisti in svetovalci za hranjenje so vedno na voljo, da se pogovorimo o hranjenju vašega dojenčka. Torej, če imate vprašanje, se obrnite.

x