26. teden nosečnosti

26 tednov nosečnosti je koliko mesecev?

calendar icon circle

6. mesec (2. trimesečje)

Hrana za možgane

V 26. tednu nosečnosti vaš otrok vstopa v fazo znatne telesne rasti in razvoja možganov. Vaša uravnotežena prehrana naj vsebuje dobre vire dolgoverižnih polinenasičenih maščobnih kislin (LCP) DHA, ki podpirajo ta hitri razvoj možganov.

foetus pregnancy week 26

Razvoj otroka v 26. tednu nosečnosti

Priprava na rojstvo otroka

Vaš otrok se začenja pripravljati na rojstvo, zato je prav, da se tudi vi pripravite na porod. Zdaj je čas, da začnete razmišljati o porodnem načrtu, o tem, kaj vse spakirati v torbo za porodnišnico, in katero sredstvo za lajšanje bolečin bi vam ustrezalo v času poroda.

Če delodajalca še niste obvestili o odhodu na porodniški dopust, kar brez skrbi, časa je še dovolj. Obvestiti pa ga boste morali vsaj 30 dni pred predvidenim nastopom porodniškega dopusta. Je pa morda pravi čas, da se pozanimate o svojih pravicah in o tem, do česa ste upravičeni. Več o svojih pravicah in o tem, do česa ste upravičeni, najdete na spletni strani eUprava.

LCP za možgane

Dolgoverižne polinenasičene maščobne kisline (LCP) so skupina posebnih maščobnih kislin. Dve vrsti maščobnih kislin, ki sta najpomembnejši za razvoj vašega otroka, se imenujeta DHA in AA in spadata v skupini maščob omega 3 in omega 63.

Dokazano je, da DHA prispeva k razvoju možganov in oči vašega otroka ter je pomembna za razvoj vida vašega otroka v prvem letu življenja4.

Ker se otrokovi možgani v tretjem trimesečju tako hitro razvijajo, je vnos zadostne količine DHA še posebej pomemben.

DHA za razvoj otrokovih možganov skrbi tudi po rojstvu, ko se na otroka prenaša z materinim mlekom5.

Raziskave o LCP

Strokovnjaki so pregledali dejstva v zvezi z LCP v nosečnosti in ugotovili, da se je pri mamicah, ki so v drugi polovici nosečnosti uživale dodatek DHA, zmanjšalo tveganje za prezgodnji porod in povečala porodna teža otroka6,7.

Dejstva o koristnih maščobah

Strokovnjaki med nosečnostjo in dojenjem priporočajo dodaten dnevni odmerek 100–200 mg DHA8. Vendar pa so prehranski viri DHA omejeni na mastne ribe, ribje olje in drobovino, od teh pa so nekatera živila, zlasti jetra, na seznamu živil, ki se jim je med nosečnostjo treba izogibati ali jih omejiti.

Za zdrav vnos LCP, vključno z DHA, zaužijte tedensko 1–2 obroka mastnih rib, kot so skuša, sardine, sveža tuna in losos. Zaradi vsebnosti onesnaževal in živega srebra, ki jih lahko vsebujejo, večjih količin raje ne uživajte.

Če vam mastne ribe ne teknejo, v svojo prehrano obvezno vključite druge vire omega 3 maščobnih kislin, kot so oreščki, semena, temnozelena zelenjava, repično olje, polnozrnata žita in izdelki iz soje9.

Nadaljnji koraki

Preizkusite naslednje predloge za obroke in prigrizke za nosečnice, ki vsebujejo omega 3 maščobe:

  • skuša na rezini polnozrnatega kruha
  • losos na žaru z zelenjavo, kuhano v sopari
  • waldorfska solata z jabolki, zeleno in orehi
  • ribje pogače z lososom in solato iz mlade špinače
  • pest oreščkov in semen
  • skleda polnozrnatih žitnih kosmičev
  • sadni smuti s sojinim mlekom

1. Murkoff H, Mazel S. What to Expect When You’re Expecting. 4th ed. London: Simon & Schuster Ltd, 2009. p. 261.

2. Deans A. Your New Pregnancy Bible, The experts’ guide to pregnancy and early parenthood. 4th ed. London: Carroll & Brown Publishers Limited, 2013. p. 43.

3. Brenna JT, Lapillonne A. Background paper on fat and fatty acid requirements during pregnancy and lactation. Ann Nutr Metab 2009;55(1-3):97-122.

4. European Food Safety Authority Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies. Scientific opinion: DHA and ARA and visual development. EFSA Journal 2009;941:1-14

5. Sherry CL, Oliver JS, Marriage BJ. Docosahexaenoic acid supplementation in lactating women increases breast milk and plasma docosahexaenoic acid concentrations and alters infant omega 6:3 fatty acid ratio. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids 2015;95:63-9.

6. Carlson SE et al. DHA supplementation and pregnancy outcomes. Am J Clin Nutr 2013;97(4):808-15.

7. Imhoff-Kunsch B et al. Effect of n-3 long-chain polyunsaturated fatty acid intake during pregnancy on maternal, infant, and child health outcomes: a systematic review. Paediatr Perinat Epidemiol 2012;26(1):91-107.

8. EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition, and Allergies (NDA); Scientific Opinion on Dietary Reference Values for fats, including saturated fatty acids, polyunsaturated fatty acids, monounsaturated fatty acids, trans fatty acids, and cholesterol. EFSA Journal 2010;8(3):1461.

9. Gandy J (ed). Manual of Dietetic Practice. 5th ed. Oxford: Wiley Blackwell. 2014. p. 759.

Zadnji pregled: 08.09.2016

Sorodni članki

Imate vprašanja o hranjenju in prehrani?

Naše babice, nutricionisti in svetovalci za hranjenje so vedno na voljo, da se pogovorimo o hranjenju vašega dojenčka. Torej, če imate vprašanje, se obrnite.

x