32. teden nosečnosti

32 tednov nosečnosti je koliko mesecev?

calendar icon circle

8.mesec (3. trimesečje)

D kot dober razvoj

V 32. tednu nosečnosti so telesni sistemi vašega otroka večinoma že oblikovani, delujejo in so pripravljeni na življenje zunaj maternice. Velik del otrokovega razvoja bo odslej namenjen rasti in prav zato je vitamin D tako pomemben. Preberite, kako to hranilo pomaga otrokovim kostem pri rasti in kako poskrbeti, da ga dobite dovolj.

foetus pregnancy week 32

Razvoj otroka v 32. tednu nosečnosti

Otrokova pljuča se še vedno razvijajo, vendar se zaradi vdihavanja plodovnice3 krepijo in pripravljajo na prvi vdih zraka1.

V 32. tednu nosečnosti lahko otrok obrača glavo z ene strani na drugo.

Čeprav otrok večino dneva prespi, lahko, ko je buden, preizkuša svojo novo sposobnost obračanja glave z ene strani na drugo1. Zdaj se že bolj zaveda lastnega telesa in lahko sesa palec ter brca z nogami, kadar koli se mu zahoče4.

Nekateri otroci so do 32. tedna že v položaju z glavo navzdol, znanem kot glavična vstava, in so pripravljeni na rojstvo. Če je vaš otrok še vedno v medenični vstavi (v položaju z glavo navzgor) ali prečno (vodoravno), ne skrbite; še ima dovolj časa, da se obrne2.

Vitamin D: ključna sestavina za zdravje kosti v prihodnosti

Vitamin D je pomembno hranilo, ki ga je treba vključiti v prehrano v tretjem trimesečju. V telesu uravnava ravni kalcija in fosforja, ki sta bistvena za razvoj otrokovih kosti5,6. V skrajnih primerih lahko pomanjkanje vitamina D pri materi privede do mehčanja otrokovih kosti, kar lahko privede do redke oblike rahitisa7.

Vitamin D, ki ga zaužijete zdaj, ne le varuje in pomaga pri izgradnji kosti, ampak tudi pomaga pri ustvarjanju otrokovih osebnih zalog tega hranila, ki jih bo potreboval v prvih mesecih po rojstvu.

Priporočljivo je, da med nosečnostjo vsak dan zaužijete 10 mikrogramov vitamina D.

Telo tvori vitamin D, ko je koža izpostavljena sončnim žarkom UVB. Vendar je zaradi geografske širine ponekod izpostavljenost sončni svetlobi nezadostna. To pomeni, da vitamin D, ki ga dobite z izpostavljenostjo kože sončnim žarkom, morda ne bo zadostoval za vas in vašega otroka ves čas nosečnosti.

Vnos vitamina D lahko od 32. tedna dalje povečate tako, da poskrbite za uživanje živil, ki so dobri vir vitamina D. Vendar pa je malo verjetno, da bo to zadoščalo. Priporoča se, da med nosečnostjo vsak dan zaužijete 10 mikrogramov vitamina D, s čimer zagotovite količino vitamina D, ki jo potrebujete vi in vaš otrok8. Ministrstvo za zdravje priporoča, da z jemanjem dodatka vitamina D nadaljujete tudi po rojstvu otroka, če nameravate dojenčka dojiti8.

NASLEDNJI KORAKI

Preverite, ali vaš prenatalni multivitaminski dodatek vsebuje 10 mikrogramov vitamina D, in če ne, kupite poseben dodatek.

Z rednim uživanjem naslednjih živil, bogatih z vitaminom D, lahko povečate njegov vnos9:

  • mastne ribe, vključno s slaniki, skušami, sardinami, lososom ali postrvjo (vendar je treba to omejiti na dva obroka na teden, saj lahko mastne ribe vsebujejo toksine, ki so lahko škodljivi za vašega razvijajočega se otroka).
  • jajca – rumenjak vsebuje vitamin D;
  • obogatena živila – mleko, žita za zajtrk, margarina in namazi z nizko vsebnostjo maščob nekaterih blagovnih znamk, ki jim je dodan vitamin D.

1. Deans A. Your New Pregnancy Bible, The experts’ guide to pregnancy and early parenthood. 4th ed. London: Carroll & Brown Publishers Limited, 2013. p. 46.

2. NHS UK. You and your baby at 29-32 weeks pregnant [Online]. 2015. Available at: www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/pages/pregnancy-weeks-29-30-31-32.aspx [Accessed August 2016].

3. NHS UK. What is the amniotic sac? [Online]. 2015. Available at: www.nhs.uk/chq/Pages/2310.aspx?CategoryID=54 [Accessed August 2016].

4. Murkoff H, Mazel S. What to Expect When You’re Expecting. 4th ed. London: Simon & Schuster Ltd, 2009. p. 306.

5. Commission Regulation (EC) No 1024/2009 of 29 October 2009 on the authorisation and refusal of authorisation of certain health claims made on food and referring to the reduction of disease risk and to children’s development and health. OJ L 283, 30.10.2009, pp. 22–29.

6. Commission Regulation (EC) No 983/2009 of 21 October 2009 on the authorisation and refusal of authorisation of certain health claims made on food and referring to the reduction of disease risk and to children’s development and health. OJ L 277, 22.10.2009, pp. 3–12

7. NHS UK. Vitamins, supplements and nutrition in pregnancy [Online]. 2015. Available at: www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/vitamins-minerals-supplements-pregnant.aspx[Accessed August 2016].

8. Department of Health. Vitamin D – advice on supplements for at risk groups – letter from UK Chief Medical Officers [Online]. 2012. Available at: www.gov.uk/government/publications/vitamin-d-advice-on-supplements-for-at-risk-groups [Accessed August 2016].

9. Gandy J (Ed). Manual of Dietetic Practice, 5th Edition. Wiley Blackwell. UK. 2014 p.922.

Zadnji pregled: 08.09 2016

Sorodni članki

Imate vprašanja o hranjenju in prehrani?

Naše babice, nutricionisti in svetovalci za hranjenje so vedno na voljo, da se pogovorimo o hranjenju vašega dojenčka. Torej, če imate vprašanje, se obrnite.

x